نویسندگان:
نژادعلی لفمجانی حمیدرضا، ایرانی حمیدرضا، کریمی تورج، سلطانی مرتضی، صفار احمد (۱۴۰۰).، مطالعات رفتار مصرف کننده، ۸(۳)، ۱-۱۶.
 
چکیده:
مدل سازی فروش در این فضای بسیار رقابتی برای هر کسب و کاری نقش اساسی دارد. پیش بینی فروش محصولات در گونه های مختلف خرده فروشی به نگرانی اصلی شرکت ها برای ارزیابی گردش و توان رقابتی محصولات تبدیل شده است. مدل سازی فروش در صنعت محصولات مصرفی به دلیل وجود طیف گسترده ای از ویژگی های متغیر محصول، بسیار پیچیده است. هدف این پژوهش، طراحی یک سیستم استنتاج عصبی-فازی جهت مدل سازی فروش محصولات مصرفی در گونه‌های مختلف خرده‌فروشی است. در این پژوهش، فروش از نظر خبرگان صنعت محصولات مصرفی و با استفاده از تکنیک انفیس بررسی شده است. انفیس، یک تکنیک جدید برای تخمین فروش است که ترکیبی از قابلیت یادگیری شبکه های عصبی و قابلیت تعمیم منطق فازی را دارا است. معیارهای ورودی و خروجی پژوهش از طریق مصاحبه عمیق با 12 نفر از صاحب‌نظران و مدیران فروشگاهی و همچنین جمع‌آوری داده‌های میانگین فروش یک سال 336 محصول مختلف (1398) تعیین شده است. نتایج پژوهش نشان داد که مدل سازی فروش بر اساس سیستم انفیس می تواند به تولیدکنندگان محصولات مصرفی کمک کند تا تقاضای گونه های خرده فروشی را با دقت بالاتر پیش بینی کنند. در نهایت، کارآئی آموزش و آزمون مدل فازی طراحی شده با استفاده از شاخص های جذر میانگین مربعات خطا، میانگین قدر مطلق خطا، میانگین خطای استاندارد و خطای مطلق نسبی مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
اسکرول به بالا